1) Gövde ve kasa iskeleti tamamen metal,

2) İzolasyon malzemesi (Polystren veya Strafor),

3) Mobilya kaplama ve ince doğal taş kaplama (mobilya kaplama , doğal ahşap kaplama)

Gövdede genelde 1 mm -2 mm arasında değişen kalınlıkta ST-37 sınıfı DKP sac dediğimiz malzeme kullanılır. İstenen forma ve ihtiyaca göre belirli ölçülere göre presler yardımıyla sac bükülür ve gövde iskeleti oluşturulur. Kapının kasası içinde aynı işlemler söz konusudur. Kapıda kullanılacak kilit sistemi önceden belirlenmelidir. Çünkü kilit mekanizmasının takılacağı bölümler belli kalıplarla gövdeye açılır ve önceden hazırlanır. Çelik kapı gövdesi çok önemlidir. Daha doğrusu bir kapının çelik kapı olması, ona çelik kapı denilmesi tamamen gövde iskeletinin marifetidir. Gövde iskeleti tamamen milimetrik ayarlanmalı ve çalışma toleransları milimetrik olmalıdır.  Örneğin bir inşaat yaparken binayı ayakta tutan temel ve kolonlar önceden hesaplanıp intizamlı bir şekilde oluşturulur çelik kapıda da gövde için aynı şeyler söylenebilir.

İzolasyon malzemesi olarak genelde halk arasında köpük dediğimiz malzeme (polystren) veya strafor kullanılabilir. İzolasyon evinizdeki ısıyı muhafaza etmekle beraber ses yalıtımı da sağlamaktadır.  İzolasyon malzemesi  kapı gövdesi ve mobilya kaplamasının arasına uygulanmalıdır.

Mobilya kaplama ve ince taş kaplama , çelik kapının ince işçiliğidir. Kapının zerafeti ve albenisi tamamen dış kaplamanın kalitesine  bağlıdır. Çelik kapılar komple mobilya kaplamalı yada kısmi mobilyalı olabilir. Yangın kapılarında mobilya kaplama yerine ısıya dayanıklı elektrostatik boyalar kullanılır.

Çelik kapı almaya karar verdiğinizde öncelikle kapıyla beraber alacağınız hizmeti verebilecek firmayı veya markayı iyi belirleyebilmektir. Çünkü aldığınız ürünün kalitesi kadar hizmetin kalitesi de önemlidir. Biz TAŞKAPI olarak sayın müşterilerimize şunu öneriyoruz: artık bilgi ve teknoloji çağında yaşıyoruz almayı düşündüğünüz ürünün teknik özelliklerini iyi araştırıp dayanıklı ve aynı zamanda estetik görünümlü kapı çeşitlerimizi tavsiye ediyoruz.